O uslovima uspeha. Pisma srpskoj trgovačkoj omladini - Čedomilj Mijatović
Promotivna cena 850,00 dinara važi do 21. januara 2025. godine.
Kao izdavači, vrlo smo ponosni na ovo naše novo izdanje, koje na 206 strana objedinjuje dva važna dela Čedomilja Mijatovića: "O uslovima uspeha" (1892) i drugo, malo poznato i vrlo retko delo pod naslovom "Prva i poslednja poslanica Čede Mijatovića Srbima i Srpkinjama" (1924). Ponosni smo, jer oba Čedina rada zaslužuju da ponovo nakon jednog veka ugledaju svetlo dana (posebno je to važno i aktuelno u današnje vreme), ali ovoga puta obogaćeni ilustracijama i predgovorom koji je napisao Nebojša Berec. U prilogu knjige, nalaze se i dva kraća teksta: "Poslednji časovi Čedomilja Mijatovića" i "Kraljica Draga Obrenović u sećanjima Čedomilja Mijatovića".
- Ova knjiga štampana je u 110 primeraka od kojih su prvih 10 povezani u umetnički polukožni povez, numerisani i potpisani od strane priređivača. Bibliofilsko izdanje pojaviće se naknadno u ponudi na sajtu.
O knjizi
Mijatović je smatrao da je razvijena trgovina i što veći broj domaćih milionera preduslov za uspešan razvoj celokupnog društva. Isticao je kao primer srpske trgovce, Krsmanovića, Mišu Anastasijevića i Iliju Milosavljevića Kolarca. Savetovao je da svaki mlad trgovac, trgovački učenik ili pomoćnik treba da ima jedan glavni zadatak, da poštenim radom postane milioner, kao i da treba da ima “tvrdu veru da se taj cilj daje dostići, i da ga baš on, i ako je siromah i bez prijatelja, sa Božjom pomoću dostići može.”
Gde leži tajna? Postoji li gdegod Nauka o uslovima uspeha? To su pitanja koja je sebi Mijatović postavljao. U svrhu pisanja knjige, krajem XIX veka stupio je u kontakt sa bogatašima iz više zemalja, trudeći se da pronikne i od njih sazna formulu uspeha ili kao postati milioner. Iako navodi da je tokom karijere bio u kontakt sa bečkim S. Rotšildom, pariskim Rotšildom i londonskim Rotšildom, u knjizi je objavljen razgovor sa “prisnim prijateljem lorda Rotšilda”, kome je Mijatović postavljao pitanja o filosofiji trgovine i neophodnim uslovima za uspeh.
“Karakter, karakter, karakter! Tu kucajte, tu popravljajte, to negujte! Tu vam je pravi “Sezam”! Oni koji rade na obrazovanju karaktera u mladih ljudi, rade na obrazovanju njihova bogatstva, i više nego to – oni rade na osiguranju njihove sreće. Karakter je veće blago od bogatstva. Karakter može od sirotinje da načini bogatstvo; bogatstvo ne može da stvori karakter. Za veliko bogatstvo treba i veliki karakter, inače će to bogatstvo da se pretvori u aždaju koja će čoveka da proguta.”
Kao pisac dela "O uslovima uspeha. Pisma srpskoj trgovačkoj omladini", Čedomilj Mijatović je primerima iz života velikih i naprednih naroda, dao srpskoj trgovačkoj omladini jednu lepu knjigu, u kojoj su na najlepši način izneti uputi i saveti za uspeh u životu, radu i za ličnu sreću. Čitava jedna enciklopedija obrazovanja i vaspitanja, saveta i uputa, šta je svakom pojedincu potrebno i korisno, nalazi se u ovim pismima.
Iz predgovora Nebojše Bereca
Godine 1892. u Beogradu se pojavila knjiga Čedomilja Mijatovića, naslovljena "O uslovima uspeha, pisma srpskoj trgovačkoj omladini". Reč je zapravo bila o zbirci tekstova prvobitno objavljenih u Trgovinskom glasniku. Prvobitni izdavač knjige koja će potom doživeti niz novih objavljivanja bila je Beogradska trgovačka omladina. Po Mijatoviću, preduslov uspeha na polju poslovanja osim radinosti i preduzimljivosti, jeste duhovna i moralna čistoća. Preporučivao je brigu o zdravlju, najvišu hrišćansku moralnost, naglašavao štedljivost. Isticao pouke iz Svetog Pisma, kao najbolje poslovne savete, stalno učenje, milosrđe. Sve po uzoru na ono što je poslovnim ljudima preporučivano u Britaniji. Pomenuto je video kao preduslove uspeha.
Prva i poslednja poslanica Čede Mijatovića Srbima i Srpkinjama
Svojevrsno testamentarno obraćanja starog Čedomilja Mijatovića njegovom narodu pojavilo se sredinom dvadesetih, pod naslovom "Prva i poslednja poslanica Čede Mijatovića Srbima i Srpkinjama", u Biblioteci Narodne hrišćanske zajednice, koju je uređivao Milan Bozoljac, skromno da skromnije ne može biti. Veoma je simbolična činjenica da upravo publikacija Bogomoljačkog pokreta bila mesto njegovog poslednjeg apela. Narodna hrišćanska zajednica, znana kao Bogomoljački pokret, bila je cvet hrišćanskog među Srbima.
O Čedomilju Mijatoviću
Čedomilj Mijatović danas je među ljubiteljima knjiga najpoznatiji po svom dvotomnom delu “Despot Đurađ Branković“. Rođen je u Beogradu 6. oktobra 1842. U Minhenu, Lajpcigu i Cirihu studirao je političko-ekonomske nauke. Nakon završenih studija 1866. postaje profesor Velike škole u Beogradu. Duže vremena proveo je i na položaju načelnika Ministarstva finansija i kao veliki stručnjak za finansije poslat je od Vlade na Zapad da izučava bankarstvo. Prvi put postaje Ministar finansija 1873. godine. Zatim je obavljao dužnost Ministra inostranih dela i narodne privrede, državnog savetnika, kao i kraljevskog poslanika u Londonu i Carigradu. Kao Ministar finansija 1882. godine izradio je projekat za osnivanje srpske bankarske ustanove, Narodne banke. Narodna skupština je ovaj predlog usvojila i tako je 6. januara 1883. godine stvorena Privilegovana narodna banka Kraljevine Srbije. Bio je vrlo plodan i kao pisac.
Pročitaj na našem Blogu tekst "Čedomilj Mijatović o Rotšildima i kako postati milioner" koji donosi delove iz knjige "O uslovima uspeha", kao i šta je Beogradska trgovačka omladina pisala o Mijatoviću: "Čedomilj Mijatović, državnik, naučnik, književnik".
Požuri, ova knjiga se nalazi kod 11 korisnika u korpi! Kupi je pre nego što je neko drugi kupi