Srpska zastava 29. maj 1903 "Pogibija kralja Aleksandra i kraljice Drage Obrenović"
List "Srpska zastava", bio je organ, stranačko-politički list, Liberalne stranke. Ovaj list donosio je stranački program i razne proglase i radio na širenju ugleda i moći stranke. Urednik i vlasnik lista bio je Živojin M. Protić, beogradaski advokat iz Kondine ulice br. 4. Liberalna stranka, osnovana 1881. godine, predstavljala je jednu od tri političke stranke koje su učestvovale u političkom životu Srbije 19. veka.
"Srpska zastava" ostala je upamćena kao list koji je prvi, u jutro 29. maja 1903. godine, samo nekoliko sati nakon ubistva kralja Aleksandra i kraljice Drage, objavio tu "vest" na svojoj naslovnoj strani. Vlasnik lista, Živojin M. Protić, bio je veliki protivnik vlade Aleksandra Obrenovića, pa je tako više puta kažnjavan, što novčano, što zatvorom, zbog različitih uvreda i kleveta objavljenih u Srpskoj zastavi, kao i zbog “draženja i izazivanja naroda protiv vlade, zakona i zakonitog reda”. U noći Majskog prevrata, u Beču je čekao "povoljne vesti" kako bi se potom prvim vozom vratio u Beograd.
Ne bi bilo ništa čudno da jedan stranački list prvi objavi neku važnu državnu vest, Ali u ovom slučaju ne radi se o novinarskom profesionalizmu, već o nečem drugom, upravo suprotnom. List "Srpska zastava" bio je oruđe još jedne grupe ljudi, zaverenika koji su planirali i izvršili varvarsko ubistvo na srpskom dvoru u Beogradu. Naime, list na svojoj naslovnoj strani donosi sledeću vest:
"Narodu srpskom! Noćas su poginuli Kralj Aleksandar i Kraljica Draga. U ovom ozbiljnom i sudbonosnom trenutku prijatelji zemlje i naroda sporazumeli su se i obrazovali vladu..."
Vlada o kojoj se ovde govori je tzv. "zaverenička vlada" sa Jovanom Đ. Avakumovićem kao predsednikom, Đorđem Genčićem, Stojanom Protićem, Aleksandrom Mašinom kao ministrima itd. Ako vam je čudno zašto je upotrebljena reč "poginuli", objašnjenje se nalazi na drugoj strani lista. Zaverenici su putem ovog i drugih listova pokušali da objave lažnu vest kako su Aleksandar i Draga poginuli u međusobnom obračunu, pa se tako na strani 2. kaže:
"Jutros između 2 i 4 sata ubijeni su u dvoru kralj Aleksandar i njegova žena Draga. Kralj Aleksandar je noćas primoravao njegovu ženu da ode od njega: tome se ona protivila, i sa svojim pristalicama, koje je imala u dvoru, pokušala je da kralja nagoni da se odreče svoje namere. Iz toga se porodi svađa, koja je dovela do krvi i mrtvih glava. Šesti puk je prodro u dvor, krv je pala, i kralj Aleksandar i njegova žena poginuli su".
Pošto ova lažna vest, objavljena u više listova, nije "prošla", od nje se odustalo i narednih dana se u srpski listovima o Majskom prevratu više nije pisalo na ovaj način.
Na istoj drugoj strani poziva se narod da se održi red i mir, navodi se kako je građanstvo beogradsko okitilo svoje domove zastavama, vojska okićena zelenilom stoji oko dvora, nakon što je zauzela Poštu, Upravu varoši i sve državne zgrade. Pozivaju se Beograđani da pomogu vojsci da održi red, ali se i upozoravaju: "Opominje se svako da mirno produži svoje poslove i dalje. Skupljanje gomila po javnim mestima, po ulicama i ma kakvo demonstriranje zabranjuje se..."
Tu je i objava Da je Boža Maršićanin smenjen sa mesta upravnika varoši i penzionisan. Ispod njega štampan je spisak "poginulih" i ranjenih. Među ranjenima je pomenut i Dragutin Dimitrijević (Apis), ali slučajnom ili namernom greškom kao Dušan Dimitrijević. Ovde imamo i već pomenutu vest da se vlasnik lista Živojin M. Protić vratio iz emigracije i ponovo primo svoju dužnost. Ceo jedan stubac posvećen je članku pod naslovom "Posle svršenog događaja" gde se na pasivno-agresivan način šalje poruka da "niko jači od naroda nije". Ovde na istoj strani imamo dve vesti, koje kao da su pisane u različito vreme od dve različite ruke. U prvom stubcu imamo pomenuti članak gde se kaže da su događaji od 29. maja dokaz da "niko jači od naroda nije", naroda koji je "rastrzane duše gledao kako se potkopavaju remelji Srbije". Odmah desno u sledećem stubcu imamo "vest" da se radi o izolovanom događaju, gde su se kralj i kraljica posvađali i da je svađa dovela do mrtvih glava.
List je štampala "Nova Električna Štamparija Jockovića", Kralja Milana ul. br. 12 u Beogradu.
Pošto je list uramljen i zaštićen staklom, druga strana se ne vidi. Odštamapli smo kopiju i kaširali na poleđini kako bi bez otvaranja rama moglo da se vidi šta na toj strani piše. Ovaj broj lista "Srpska zastava" prvi put smo pretstavili javnosti 2021. godine na našem Youtube kanalu, u emisiji "Priče iz knjižare 2, Majski Prevrat. Nekoliko izvora o događaju od 28/29. maja 1903."