Beogradski parimejnik : fototipsko izdanje
Beogradski parimejnik je srpski srednjovekovni kodeks iz prve četvrtine XIII veka. Smatra se da je nastao u okolini srpske srednjovekovne prestonice Ras, u vreme kralja Stefana Prvovenčanog. Reprezentativan ne samo po svom formatu već i po oblicima slova i bogatim ukrasima, original rukopisa čuvao se u staroj Narodnoj biblioteci na Kosančićevom vencu sve do 1915. godine kada je nestao pri evakuaciji, da bi tek 1969. godine, sticajem neočekivanih okolnosti, bio pronađen i vraćen u otadžbinu, u Narodnu biblioteku Srbije.
Pisar "Beogradskog parimejnika " nije poznat, a od ovog, jednog od najlepših spomenika rane srpske pismenosti, ostali su samo odlomci i to oni koji su se čitali na večernjim službama od srede uveče prve nedelje posta do petka tzv. Cvetne nedelje. Iako danas postoji u svom krnjem obliku, četrdeset posto nekadašnje celine, postojećih 108 listova svedoče o nekadašnjem, a i sadašnjem, monumentalnom izgledu i lepoti.
Pored Miroslavljevog jevanđelja i Vukanovog jevanđelja, Beogradski parimejnik zaslužuje važno mesto u trijadi najstarijih sačuvanih knjiga pisanih ćirilicom.