Solun 1914-1916 godine - Mihailo T. Banković
![Solun 1914-1916 godine - Mihailo T. Banković Solun 1914-1916 godine - Mihailo T. Banković](https://cdn.antikvarne-knjige.com/knjige/storage/app/uploads/public/664/d28/a33/thumb_506514_0_640_0_0_auto.jpg)
O knjizi
Ova knjiga o špijunaži i obaveštajnim službama na Solunskom frontu objavljena je početkom 20-tih godina u Beogradu, u izdanju "Kriminalne biblioteke", bez navedene godine izdanja. Autor knjige g. Banković, organizator i šef naše obaveštajne službe u Solunu opisao je u glavnim crtama, u vidu svojih doživljaja, ceo rad jedne takve službe. Predgovor Mihailo M. Đokić, vlasnik i urednik "Kriminalne biblioteke".
Sadržaj
Predgovor - Špijunaža naših neprijatelja - Naša obaveštajna služba - Njena delatnost - Saveznička obaveštajna služba - Fijasko nemačkog generalnog konzula - Pomorski kapetan iz Dalmacije - Nemačka nudi Srbiji mir.
Izvod iz knjige
Još odmah u početku evropskog rata 1914. g. Solun je postao jedno od najvažnijih središta obaveštajne službe obeju zaraćenih grupa. Austrija je odmah prva razumela šta znači u ovom smislu Solun za nju. Kosmopolitsko društvo te varoši, koje u većini nije imalo nikakvog određenog nacionalnog osećaja, već je bilo u stanju služiti za pare bez razlike svakome. A samo muslimansko stanovništvo, smatralo se obavezno da Austriji bude u svemu na ruci. Dotadašnji austrijski generalni konzul u Nišu, Hoflener, po objavi rata dobegao je u Solun i tu je određen za glavnog šefa vojne obaveštajne službe i pridodat svome konzulatu. Prvi Hoflenerovi agenti bili su: jedan bivši calkelner iz Skoplja sa nadimkom "Cepelin", jedan kobasičar poreklom Čeh, i nažalost jedan Srbin iz Leskovca, koji je odranije već živeo u Solunu. Aparat Hoflenerov za kratko vreme narastao je do neverovatnog broja pomagača, jer je pored plaćenih, bio je još veći broj onih koji su smatrali za svoju svetu dužnost ovaj posao, pa čak i ljudi na najuglednijim položajima. Ali ko nije poznavao detaljnije ovu ogromnu mrežu, čiji su konci vodili u sve kutove varoši Soluna, taj nije mogao mnogo primetiti...
Napomena: Konzul Herr Hoflehner, pominje se i u "Austro-ugarskoj crvenoj knjizi" (link), njegovo pismo iz Niša grofu Berchthold-u, povodom atentata na nadvojvodu Ferdinanda u Sarajevu 1914. godine.