Školovanje u Srbiji i njegovi resultati - Vladimir Karić (1886)
Školovanje u Srbiji i njegovi resultati : poklič mislenim ljudima svih stranaka / od Vlad.[Vladimira] Karića
Prve studije o kvalitetu obrazovanja u Srbiji objavljene su tokom 1886. i 1887. godine. Reč je o dve studije, pisane nezavisno jedna od druge, ali komplementarne u pristupu problemu kojim se bave. Vladimir Karić (1848-1894) rezultate svoje analize objavio je dva puta - 1886. pod naslovom "Školovanje u Srbiji i njegovi resultati" i 1887. kao poglavlje svog dela "Srbija – opis, zemlje, naroda i države". Druga studija - "Duh nastave i vaspitanja u Srbiji u početku poslednje četvrti XIX veka", čiji je autor Jovan Miodragović (1854-1926) delimično je, u više nastavaka, štampana tokom 1886. godine u listu Prosvetni glasnik, a 1887. dopunjena je i objavljena u celini kao monografska publikacija. Karić čitaocima svoje studije skreće pažnju na Miodragovićev rad, a Miodragović se poziva na Karića (Karić, 1886: 22; Miodragović, 1887: 359).
Vladimir Karić, iako pravnik po obrazovanju, profesionalno je bio mnogo više angažovan u oblasti prosvete. Od 1870. do 1888. godine radi kao profesor geografije u gimnaziji, zatim u Ministarstvu prosvete preuzima dužnost statističara i referenta za nacionalnu akciju Srbije u evropskoj Turskoj. U međuvremenu je kao član Glavnog prosvetnog saveta 1881. godine bio angažovan na izradi nacrta nastavnog programa za geografiju za srednje škole, i izradi nacrta Zakona o osnovnim školama. Od 1879. godine Karić priređuje i udžbenike za nastavu geografije i obavlja dužnost nadzornika za osnovne škole.
Karić i Miodragović su pokušali kroz svoja istraživanja da razumeju i objasne uzrok nemarnosti odraslih prema boljoj budućnosti svoje dece koja bi im bila obezbeđena školovanjem. Oba autora slažu se u pretpostavci da stanovništvo nema negativan stav prema obrazovanju kao životnoj vrednosti, već prema školi kao obrazovnoj instituciji.
(Kvalitet u obrazovanju, Beograd 2011 : Prve studije o kvalitetu obrazovanja u Srbiji - Aleksandra Ilić-Rajković i Ivana Luković)