Natan Mudri - G. E. Lesing, prev. Jovan Hadžić (1861)

Oblast: Knjizevnost
Artikal: 31600 : Tezina: 0.17 kg
Zalihe:
0 u zalihama
Autor: Lessing, Gotthold Ephraim
Opis: 1. srpsko izdanje, Beograd 1861, tvrdi povez, stanje vrlo dobro 4+ (podvlač. na pojed. str, reparir. naslovna), str. 216, ćirilica, retka, vidi opis i slike
🚛 Dostava: Opcije i troškovi dostave
4 719 RSD
Natan Mudri od G. E. Lesinga, dramatska spevka u pet dejstava. Preveo i predgovor napisao Jovan Hadžić, u knjižestvu nazvan Miloš Svetić, osnivač i prvi predsednik Matice srpske.
Pisac ovog dela "Natan Mudri", najpoznatiji je kod nas kao pisac vrlo popularne knjige pod nazivom "Laokoon". Upravo u raspravi "Laokoon ili o međama slikarstva i poezije" Lesing je udario temelje modernoj estetici. Zašto je ovaj velikan značajan za nas? Ono što nećete pročitati na srpskoj ili hrvatskoj Vikipediji je da je Lesing bio Lužički Srbin.
Šta Vikipedija kaže o njemu:
Gothold Efrajm Lesing (nem. Gotthold Ephraim Lessing; 22. januar 1729 - 15. januar 1781) je bio nemački pisac, kritičar i teoretičar umetnosti, jedan od najznačajnijih pobornika evropskog prosvetiteljstva.
Autor prve nemačke građanske drame „Mis Sara Sampson“, a delom „Laokon
ili o granicama slikarstva i poezije“ postavio temelje moderne estetike.
Šta ne kaže?
Lesing je rođen u Kamencu u gornjoj Lužici, u Saksoniji, gde je stekao osnovno obrazovanje. Bio je sin luteranskog sveštenika i stare srpske gore list. Bio je veliki genije svoga vremena, preteča i pravi "krčiput" Geteu, Šileru i drugim vrsnim nemačkim piscima. Sve što je radio, nosi na sebi pečat zdravoga razuma, preobilne naučenosti, najtanjeg oštroumlja, jasnog poznavanja sveta, naroda i ljudi, njihovih vrlina i slabosti.
O knjizi
Delo "Natan Mudri" (Nathan der Weise) Lesing je prvi put objavio 1779. godine. Drama je prvi put izvedena 1783. godine u Berlinu. Radnja je smeštena u Jerusalim tokom Trećeg krstaškog rata. Opisuje kako mudri
jevrejski trgovac Natan, prosvećeni sultan Saladin i jedan templar uspevaju da premoste razlike između judaizma, islama i
hrišćanstva. Njihove glavne teme su prijateljstvo, tolerancija,
relativizam Boga, odbacivanje čuda i potreba za komunikacijom. Tekst je zbog prosvetiteljskih ideja bio osuđen od strane službenih crkvenih vlasti.