Nove istoričeske pametidostojnosti života Napoleona Bonaparte - prev. Georgije Magarašević (Budim 1822)

Nove istoričeske pametidostojnosti života Napoleona Bonaparte - prev. Georgije Magarašević (Budim 1822)
Artikal: 25587 : Tezina: 0.2 kg
Zalihe: 0 u zalihama
Opis: 1. srpsko izdanje, Budim 1822, tvrdi orig. polukožni povez, stanje vrlo dobro 4+, str. 122, 18cm, ćirilica, ekstremno retka, vidi opis i slike

0 RSD

Dodaj na listu

Nove istoričeske pametidostojnosti života Napoleona Bonaparte kao što je on sam  svojeručno napisao, ili drugima diktirao i kao što se u njegovom kabinetu u Sv. Jeleni noću između 4. i 5. maja 1821. našle i zatekle. Budim, 25. juni 1822. Bez spiska prenumeranata. Prevodilac Georgije Magarašević dat prema katalogu NBS.

U pitanju je prvo izdanje memoara Napoleona Bonaparte na srpskom jeziku. Kao što se vidi u predgovoru, prevedena i štampana samo šest meseci nakon prvog francuskog izdanja i 13 meseci nakon smrti Bonaparte. Kao što je poznato, Napoleon je završio svoj život 5. maja 1821. godine. Rukopisi memoara pronađeni nakon njegove smrti štampani su prvi put krajem 1821. godine u Francuskoj, a zatim sledeće 1822. prevedeni na nemački i na srpski jezik.
Na kraju predgovora prevodilac kaže: "kome sve ovo nije jasno i razumljivo, preporučujem da pre nego što ovu knjigu čitati počne, biografiju Bonapartinu u Novom Plutarhu G. Ivanovića čita..."
Napoleon je zatvoren i prognan na britansko ostrvo Svetu Jelenu (2.800 kilometara od Gvinejskog zaliva u južnom Atlantiku) od 15. oktobra 1815. godine. Dok je bio na Svetoj Jeleni sa malom grupom pristalica diktirao je svoje memoare i kritikovao je one koji su ga zatočili. Bio je bolestan većinu vremena dok je boravio na ostrvu, sve do svoje smrti 5. maja 1821. godine. Njegove poslednje reči su bile „vođa armije“. Njegovo nasledstvo je podeljeno njegovim pristalicama, među njima i generalu Marbou, kojeg je zamolio da nastavi pisanje njegovih memoara.